Protihluková izolace v bytovém domě

Představte si tu situaci. Chcete si večer po náročném dni lehnout, v klidu se vyspat a načerpat síly do nového dne. Počítáte ovečky, spánek už, už přichází, když v tom si soused nad Vámi pustí tak hlasitou hudbu, že s Vaším spánkem je konec a jediné, co Vám zbude, je dát si velkého panáka a přestěhovat se do kuchyně, kam hluk z reprobeden Vašeho povedeného souseda nedolehne. Ať už máte rádi klid, nebo hlasitou hudbu, ať už máte tichou, nebo italskou domácnost, existuje řešení, které by zbavilo problémů obě strany.

Protihluková izolace

O čem je řeč? O protihlukové izolaci v panelovém bytě, rodinném domě nebo kdekoliv to bude potřeba. Nejprve si vysvětleme, jak taková izolace funguje. Zvuk je mechanické vlnění. Šíří se jak vzduchem, tak i pevnými a kapalnými látkami. Vzduch je vlastně ze všech tří možností tím nejhorším prostředím, všude jinde je rychlost zvuku větší.

Když zvukové vlnění narazí do pevné překážky, část se odrazí a část pokračuje dál. Důležité je, že přechod z jednoho prostředí do druhého zvuk zeslabí, protože převezme část jeho energie. Efektivní materiál protihlukové izolace proto musí mít vhodnou strukturu, aby takových přechodů z prostředí do prostředí měl co nejvíce. Ideální jsou proto lisované akustické desky.

Lisované izolační desky

Akustické lisované desky, které se k protihlukové izolaci používají, jsou vyráběné z malých kousíčků běžné polyuretanové pěny. Stlačením se z nich ale vytvoří kompaktní, ale nikoliv monolitická masa s bohatou vnitřní strukturou plnou záhybů a přechodů z jednoho fragmentu do druhého. Vtip je v tom, že takové prostředí nejlépe pohlcuje zvuk, protože ten se jednoduše rozmělňuje a postupně ztrácí intenzitu a energii. Již tloušťka mezi pěti a deseti centimetry odfiltruje 75% a dvaceticentimetrová vrstva dokonce 95% přicházejícího zvuku.

Instalace akustických desek je také velmi jednoduchá. V panelovém bytě je například můžete poklást na podlahu pod podlahovou krytinu, nebo přilepit na strop. Lze z nich úspěšně vyrobit sádrokartonové protihlukové příčky, nebo jimi obložit obývací pokoj, kde máte své domácí kino, které občas dokáže být pěkně hlučné.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.