Akustické jehlany a jejich funkce

Akustické jehlany

Co to jsou akustické jehlany

Chceme-li změnit akustické vlastnosti jakéhokoliv prostoru, musíme se zaměřit na Canada Goose Jackets Outlet stěny, stropy, podlahy, obecně všechny plochy, od kterých se může odrážet zvuk. Právě odraz zvuku je tím nejdůležitějším parametrem, který nám určuje míru zkreslení a kvalitu poslechu. Když produkujeme zvuk – ať už je to kapela v klubu, řečník v auditoriu nebo moderátor v rozhlasovém studiu, chceme tuto produkci co nejvěrněji přinést posluchači. S růstem výkonu amplifikačních zařízení roste míra, s jakou se zvuk zkresluje.

Odraz zvuku je závislý na povrchu odrazové plochy. Zde platí jednoduché pravidlo, čím  Canada goose calling techniques členitější a hrubší je, tím méně zvuku se odrazí a naopak – lesklé plochy fungují jako vyleštěné zrcadlo na světlo. Proto, abychom zlepšili kvalitu zvuku a zároveň korigovali hlučnost v prostoru snažíme se tomu všechny hladké povrchy přizpůsobit.

Ideální k tomuto účelu jsou pravidelné vystouplé tvary, kterým říkáme akustické jehlany. To jsou malé pyramidy, tedy pravidelné čtyřstěnné jehlany, s hranou podstavy o délce dvou až deseti centimetrů. Jsou spojené dohromady a tvoří celé desky, které se přímo připevňují na zdi nebo jakékoliv jiné plochy, jejichž odrazové vlastnosti je třeba změnit.

Jaké mají akustické jehlany vlastnosti

Akustické jehlany mají exaktně naměřené a doložené zvukoizolační vlastnosti, které jsou dány jednak materiálem, z něhož jsou vyrobeny, a jednak velikostí jehlanu. Materiál je lehká pěna podobná molitanu – nikoliv však stejná. Lehká je díky tomu, že její vnitřek je vyplněn malými vzduchovými bublinkami. Pěnovou strukturu ale tyto izolační materiály nemají primárně kvůli hmotnosti, nýbrž kvůli izolačním vlastnostem. V malých bublinkách se totiž přicházející zvuk rozptyluje a tím se tlumí.

Velikost jehlanu ovlivňuje, jaké vlnové délky a jak moc budou akustické jehlany zachycovat a neodrážet. Zde platí, že čím větší jehlany jsou, tím více zvuku pohlcují. Podle testů, které byly na těchto pěnách provedeny, zachycují čtyř centimetrové jehlany okolo 45% příchozího zvuku a největší deseti centimetrové až 65%. Podívejte se například na tyto Hroty 7cm.

Akustické jehlany a jejich použití

Díky jejich efektivitě a variabilitě míry pohlcení jsou akustické jehlany velmi oblíbené v nahrávacích a rozhlasových studiích, koncertních prostorech, hudebních školách nebo zkušebnách, prostě všude tam, kde je potřeba regulovat hlučnost prostředí. Právě hudební zkušebny jsou výborným příkladem, jak vlastně zvuková izolace funguje.

Moc nahlas? Akustické jehlany pomohou.

Moc nahlas? Akustické jehlany pomohou.

Typickým problémem je, že muzikanti hrají potichu, nebo středně hlasitě a příliš se neslyší. Jak to tak bývá, když se člověk neslyší, přidá na hlasitosti. Očekávaný efekt se ale nedostaví a jediným výsledkem je pouze větší hluk a ještě menší srozumitelnost. Slangově se tomu říká „koule“ a všechny z toho akorát bolí hlava.

Problém totiž není v hlasitosti zdrojů, ale v násobení zvuku odrazem. Akustické jehlany problém vyřeší tím, že odraz redukují a do uší hráčů tak dopadá více zvuku přímo z nástrojů a zesilovačů, než z odrazových ploch po celé místnosti. Výsledkem je čistý poslech, který zůstává srozumitelný při nízké i vyšší úrovni hlasitosti. Tedy to, co je ve zkušebně potřeba. Použití v jiných prostorech je analogické a stejně účinné.

Akustické hroty nabízí e-shop www.alfacoustic.cz – s garancí odeslání do 3 pracovních dnů, pokud jsou jehlany skladem.

Obrázky: Google

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.