Značka Basotect

Pamatujete na magnetofonové kazety?

Není tomu ještě tak dávno, kdy nejpopulárnějším hudebním nosičem byly magnetofonové pásky navinuté na dobře známé kotouče s typickým tvarem, nebo jejich modernější varianta v malé plastové kazetě. Ostatně pořád ještě je velká část automobilů vybavena právě kazetovým rádiem a ne novějším CD přehrávačem.

Co ale mají společného audio kazety a zvuková pěna? Značku. A tou značkou je BASF. Jistě si vzpomenete na červené kruhy v bílém čtverci na VHS kazetách s touto značkou. Společnost BASF je německou společností, zabývající se především chemickou výrobou. Její tradice sahá až do poloviny devatenáctého století, kdy byla v roce 1865 v Mannheimu založena.

Vnitřní struktura pěny Basotect

Vnitřní struktura pěny Basotect

Za tu dobu se rozrostla na velkou nadnárodní společnost, jejíž rozpětí sahá od výroby chemikálií až po průzkum ropných ložisek. Pro nás je ale podstatnější polyuretanový byznys. BASF je totiž mimo jiné také velkým producentem polyuretanu a právě z této umělé hmoty vyrábí také své proslulé izolační pěny.

Izolační pěny Basotect

Basotect je obchodní značka zahrnující několik variant polyuretanových pěn. Technicky jde o pružnou pěnou z otevřených buněk nebo bublinek vytvořených z melaminového polyuretanu, kterému se říká resin. Resin je za tepla tvářený a tvrzený polymer, tedy druh uhlovodíku. Hlavní předností této pěny je, že její struktura je složena z tenkých vláken v trojrozměrné síti, které jsou tím pádem velmi pružné a dobře tvarovatelné.

Dekorace v hotelu Barcélo z pěny Basotect

Dekorace v hotelu Barcélo z pěny Basotect

Z toho plyne několik vlastností pěny Basotect, které z ní dělají ideálního kandidáta pro výrobu izolační a akustické pěny. V prvé řadě je nehořlavá, což plyne přímo z vlastnosti použitého resinu, tedy bez přidávání dalších látek. Je také tvarově stálá v široké škále teplot a lze ji aplikovat v prostorech s teplotou až 240°C. Díky své vnitřní struktuře je velmi lehká a dobře tvarovatelná, i broušením.

Pro praktické využití jsou asi největšími přednostmi její izolační vlastnosti. Nejen, že dobře izoluje zvuk tím, že jej rozptyluje v miniaturních vzduchových komůrkách a rozkmitáváním svých vláken jej mění na tepelnou energii, ale stejně tak dobře funguje jako tepelná izolace. Další výhodou je její výborná tvarovatelnost a stálost povrchu a tvaru, kteréžto vlastnosti umožňují pěnu přizpůsobovat žádanému prostředí a kombinovat ji s jinými materiály.

Obrázky: Google

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.