Akustické obklady

Akustické obklady

Muzikanti, slyšíte se? Dobré akustické prostředí může být někdy opravdový problém. Zvukové odrazy dokážou znepříjemnit jak požitek z libých zvuků, jakými jsou hudba nebo mluvené slovo, ale také pořádně zesílit zvuky nelibé, jako hučení strojů, klapání podpatků nebo třeba klapání počítačových klávesnic. Abychom se těchto nepříjemných efektů zbavili, musíme na cílový prostor použít akustické obklady.

Jak fungují akustické obklady

Jedním z hlavních problémů akustiky uzavřených prostorů jsou odrazy. Zvuk není nic  canada goose outlet toronto factory jiného, než mechanické vlnění. Když se šíří vzduchem, je to energie, která rozkmitává molekuly plynu, který nás obklopuje. Narazí-li na překážku, můžou se stát toliko dvě věci. Takovou překážku buď totiž zvukové vlnění také rozkmitá a udělá z ní vlastně membránu, která dále zvuk šíří. To je odraz zvuku. Na druhé straně, může překážka zvuk buď pohltit, nebo rozptýlit. Funguje to na principu přechodu z jednoho prostředí do druhého.

Zvuk se totiž může šířit nejen v plynném prostředí, ale stejně dobře nebo dokonce lépe také v prostředí kapalném, nebo pevném. Důležité je, že s každým přechodem z jednoho prostředí do druhého ztrácí zvuk významné množství energie. Právě na tom je založený princip pohlcování zvuku. Záleží na tom, jak je akustický obklad tvarovaný a z čeho je vyroben.

Polyuretanová pěna jako akustický obklad

Ideálním materiálem pro AKUSTICKÉ OBKLADY je polyuretanová pěna. Je velmi lehká a dobře Cheap Canada Goose Jackets Export Sales tvarovatelná, čehož se využívá při vyřezávání tvarů do jejího povrchu. Díky své nízké hmotnosti ji lze velmi jednoduše lepit na svislé plochy, podhledy, ale také například věšet fragmenty do prostoru, například tam, kde jsou vysoké stropy. Tvarování povrchu se provádí vyřezáváním, kdy pěnové panely jsou formovány do tvarů jehlanů, vlnek nebo kónických výstupků. Dorazivší zvuky se o tyto výstupky tříští – velikost výstupků se vybírá v závislosti na vlnové délce zvuků, které mají být pohlceny – a postupně zeslabují a zanikají, tedy hlavně se neodrážejí.

Stejně důležitý je ale i materiál. Polyuretanová pěna se skládá z obrovského množství vláken, která vytvářejí systém miniaturních vzduchových komůrek – i proto je pěna tak lehká. Zvuk, který narazí na AKUSTICKÝ OBKLAD, rozkmitává jednotlivá vlákna a cestuje mezi jednotlivými bublinkami, čímž se velmi výrazně tlumí a rozkládá. V tom tkví efektivita těchto akustických pěn.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.